Program

Celem programu jest:

  • Zwiększenie odsetka raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania
  • Zwiększenie odsetka wyleczenia
  • Obniżenie zachorowalności na raka jelita grubego
  • Obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju ( dzięki leczeniu raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania i dzięki usuwaniu stanów przedrakowych – polipów).

Program polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Kolonoskopia jest to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca obejrzeniu jelita grubego od środka za pomocą miękkiego, giętkiego aparatu w kształcie rurki wprowadzonej przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwanie go do ujścia jelita cienkiego. Jeśli w trakcie badania zostaną stwierdzone polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop.

 

Czy wiesz, że:

Za powstanie 1/3 wszystkich nowotworów odpowiedzialne jest palenie papierosów i inhalowanie się palaczy rakotwórczymi substancjami zawartymi w dymie tytoniowym. W skład dymu tytoniowego wchodzi aż 4 tysiące substancji z czego ponad 40 jest określona jako związki rakotwórcze. Palenie tytoniu odpowiada za 90% zachorowań na raka płuc, 80–90% zachorowań na raka jamy ustnej, krtani, gardła i przełyku a także ok. 30% przypadków raka pęcherza moczowego i trzustki.